Hosta "Avocado" review
Hosta 'Avacado'? No! To die for [C. Seaver]. Fast Growth rate. Greenish yellow with a 2" wide, flat dark green margin. Very shiny on top and underneath, moderately folded. A very interesting wide dark green margined sport of our own 'Guacamole'. The plant appears somewhat blacker in color and seems to have more substance. Large clump; light lavender fragrant flowers in June and August. Very nice sport of Hosta 'Guacamole', dark green margin is quite wide and surrounds a narrow gold center. Overall appearance of the plant is a lot darker than its parent and the leaves seem to be somewhat thicker. Vigorous grower that makes a nice clump in no time and will be topped with pale lavender flowers that are fragrant. This is the original sport of 'Guacamole' with a narrow center, not 'Holy Molй'. Take Hosta 'Guacamole' and shrink the center down to a narrow, about 1" streak, and you have 'Holy Molй' or 'Avocado'. Both of these Hostas have a very dark edge that, on its own, is slower growing than 'Guacamole'. Heat tolerance, shiny leaves, and large white, fragrant flowers. This one will sell well.
Hosta "Avocado" information:
| Size Category | medium - large |
| Hosta height x width | 40x70 cm (16x28 in.) inches |
| Leaf length x width | 23x17 cm (9x7 in.) inches |
| Vein pairs | 11 |
| Leaf color | |
| Variegation | medio |
| Leaf type | folded, shiny, bovate rounded |
| Petiole | folded, shiny, bovate rounded |
| Scape | |
| Scape height | 85 cm (33 in.) |
| Flower | white,tubular |
| Fragrant | fragrant |
| Flower length | 9 cm (3.5 in.) |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | |
| Pod | green |
| Ploidy | 4-2-2 |
| Patents | |
| Sports | 'Cerveza' sport/yy 'Mojito' sport/gg |
| Progeny |