Hosta "Vinnie" review
Slow growing, lance-shaped, slightly cupping, wavy, shiny leaves.
Hosta "Vinnie" information:
| Size Category | |
| Hosta height x width | 18x40 cm (7x16 in.) inches |
| Leaf length x width | 13x8 cm (5x3 in.) inches |
| Vein pairs | 8--9 |
| Leaf color | |
| Variegation | |
| Leaf type | a bit rippled margin, a bit cupped, wavy |
| Petiole | a bit rippled margin, a bit cupped, wavy |
| Scape | dark green |
| Scape height | 40 cm (16 in.) |
| Flower | pale purple striped |
| Fragrant | |
| Flower length | 4 cm (1.6 in.) |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Sports | |
| Progeny |
previous post