Hosta "Ulysses S. Grant" review
Very large plant with blue-green wavy corrugated leaves. Tall scapes. Lavender flower. Named for the 18th President of the US. Best of Pete's Presidential Series; anyone who sees this has to have it.
Hosta "Ulysses S. Grant" information:
| Size Category | very large |
| Hosta height x width | 66x130 cm (26x51 in.) inches |
| Leaf length x width | 34x29 cm (13x11 in.) inches |
| Vein pairs | 16 |
| Leaf color | |
| Variegation | |
| Leaf type | thick, corrugated, rippled |
| Petiole | thick, corrugated, rippled |
| Scape | tall |
| Scape height | 100 cm (39 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Fragrant | |
| Flower length | |
| Flowering period | July |
| Fertile | yes |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Sports | |
| Progeny |
previous post