Hosta "Touch the Sky" information:
| Size Category | medium - large |
| Hosta height x width | 53x75 cm (21x30 in.) inches |
| Leaf length x width | 27x23 cm (11x9 in.) inches |
| Vein pairs | 11 |
| Leaf color | |
| Variegation | edge |
| Leaf type | |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 125 cm (49 in.) |
| Flower | near white |
| Fragrant | |
| Flower length | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Sports | |
| Progeny |
previous post