Hosta "Tardiflora Hybrida" review
Seldom seen cross of 'Tardiflora' x ventricosa. Named and introduced in 1911. Small dark green lance shaped leaves, glossy underneath. Lavendar pink flowers in September.
Hosta "Tardiflora Hybrida" information:
| Size Category | small |
| Hosta height x width | 18x30 cm (7x12 in.) inches |
| Leaf length x width | 13x5 cm (5x2 in.) inches |
| Vein pairs | 4,6 |
| Leaf color | |
| Variegation | |
| Leaf type | lanceolate, arched, satin sheen |
| Petiole | lanceolate, arched, satin sheen |
| Scape | |
| Scape height | 45 cm (18 in.) |
| Flower | lavender,flaring |
| Fragrant | |
| Flower length | |
| Flowering period | August - September |
| Fertile | yes |
| Pod | |
| Ploidy | 2-2-2 |
| Patents | |
| Sports | |
| Progeny |
previous post