Hosta "Summer Gold" review
sieboldiana background.
Hosta "Summer Gold" information:
| Size Category | medium |
| Hosta height x width | 35x100 cm (14x39 in.) inches |
| Leaf length x width | 25x20 cm (10x8 in.) inches |
| Vein pairs | 16 |
| Leaf color | |
| Variegation | viridescent |
| Leaf type | a bit twisted, wavy, bovate, corrugated |
| Petiole | a bit twisted, wavy, bovate, corrugated |
| Scape | |
| Scape height | 65 cm (26 in.) |
| Flower | light lavender,tubular |
| Fragrant | |
| Flower length | 7.5 cm (3 in.) |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Sports | |
| Progeny |
previous post