Hosta "Sum More Magic" information:
| Size Category | |
| Hosta height x width | 60x80 cm (24x31 in.) inches |
| Leaf length x width | 25x24 cm (10x9 in.) inches |
| Vein pairs | 11 |
| Leaf color | |
| Variegation | |
| Leaf type | thick |
| Petiole | thick |
| Scape | |
| Scape height | 110 cm (43 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Fragrant | |
| Flower length | |
| Flowering period | June - July - August |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Sports | |
| Progeny |
previous post