Hosta "Strawberry Surprise" review
Large 12" x 9" blue-green leaves with a wide irregular yellow border present a dramatic display upon an impressive medium-sized mound. The border changes to cream as the season progresses and are complimented with a "surprise" of glaucous red-burgundy flower scapes holding the plant's lavender flowers.
Hosta "Strawberry Surprise" information:
| Size Category | medium |
| Hosta height x width | 41x107 cm (16x42 in.) inches |
| Leaf length x width | 27x20 cm (11x8 in.) inches |
| Vein pairs | 10-11 |
| Leaf color | |
| Variegation | edge |
| Leaf type | cupped, corrugated |
| Petiole | cupped, corrugated |
| Scape | glaucous burgundy |
| Scape height | 76 cm (30 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Fragrant | |
| Flower length | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | yes |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Sports | |
| Progeny | 'Passionate Pink' = PP x (x 'Sun Power') |
previous post