Hosta "Small World" review
Small, neat leaf shape, deep green color.
Hosta "Small World" information:
| Size Category | small |
| Hosta height x width | 10x30 cm (4x12 in.) inches |
| Leaf length x width | 8x4 cm (3x2 in.) inches |
| Vein pairs | 5-7 |
| Leaf color | |
| Variegation | |
| Leaf type | a bit shiny |
| Petiole | a bit shiny |
| Scape | green |
| Scape height | 30 cm (12 in.) |
| Flower | pale lavender,bell |
| Fragrant | |
| Flower length | 5 cm (2 in.) |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | limited/difficult |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Sports | 'Hoite Toite' sport/gc |
| Progeny |
previous post