Hosta "Royal Tapestry" review
Upright mound of grayed blue-green frilly leaves with some streaked margins. Good wavy edges. A 'Sea Prize' seedling. An exceptional cultivar that offers attractive variegation, good substance, and nice rippling; margin sometimes produces streaks into the leaf center. A Jim Schwarz introduction out of 'Sea Prize'.
Hosta "Royal Tapestry" information:
| Size Category | large |
| Hosta height x width | 50x117 cm (20x46 in.) inches |
| Leaf length x width | 28x18 cm (11x7 in.) inches |
| Vein pairs | 13 |
| Leaf color | |
| Variegation | edge |
| Leaf type | good, a bit wavy, corrugated |
| Petiole | good, a bit wavy, corrugated |
| Scape | |
| Scape height | 100 cm (39 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Fragrant | |
| Flower length | |
| Flowering period | July |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Sports | |
| Progeny |
previous post