Hosta "Roxsanne" review
Another new hosta from Holland: nice medium-sized gold leaves that are slightly wavy and form a dense clump. Topped with lavender flowers in midsummer. Sun resistant.
Hosta "Roxsanne" information:
| Size Category | medium |
| Hosta height x width | 50x60 cm (20x24 in.) inches |
| Leaf length x width | 20x15 cm (8x6 in.) inches |
| Vein pairs | 9 |
| Leaf color | |
| Variegation | lutescent |
| Leaf type | |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 80 cm (31 in.) |
| Flower | lavender |
| Fragrant | |
| Flower length | |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | EUPBR10600#Terminated |
| Sports | 'Deep Creek Love' sport/wg |
| Progeny |
previous post