Hosta "Rhythm and Blues" information:
| Size Category | small |
| Hosta height x width | 23x60 cm (9x24 in.) inches |
| Leaf length x width | 12x6 cm (5x2 in.) inches |
| Vein pairs | 4-5 |
| Leaf color | |
| Variegation | |
| Leaf type | a bit rippled margin, wavy |
| Petiole | a bit rippled margin, wavy |
| Scape | |
| Scape height | 30 cm (12 in.) |
| Flower | lavender |
| Fragrant | |
| Flower length | |
| Flowering period | August - September |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Sports | 'Brentwood Blues' sport/bw |
| Progeny |
previous post