Hosta "Red Hot Poker" review
Shiny, wavy cupped leaves with creamy white edge, red scapes little or no burn, slug resistant. A beautiful shiny green leaf with a creamy-white border. The leaves have good substance and are quite wavy and somewhat cupped. Lavender flowers on fabulous tall red scapes.
Hosta "Red Hot Poker" information:
| Size Category | medium |
| Hosta height x width | 41x102 cm (16x40 in.) inches |
| Leaf length x width | 17x11 cm (7x4 in.) inches |
| Vein pairs | 9 |
| Leaf color | |
| Variegation | edge |
| Leaf type | shiny |
| Petiole | shiny |
| Scape | red |
| Scape height | 89 cm (35 in.) |
| Flower | |
| Fragrant | |
| Flower length | |
| Flowering period | August - September |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Sports | |
| Progeny |
previous post