Hosta "Rainmaker" review
Hosta montana type with a rippled edge.
Hosta "Rainmaker" information:
| Size Category | |
| Hosta height x width | 86x150 cm (34x59 in.) inches |
| Leaf length x width | 38x28 cm (15x11 in.) inches |
| Vein pairs | 12 |
| Leaf color | |
| Variegation | |
| Leaf type | very rippled, a bit wavy |
| Petiole | very rippled, a bit wavy |
| Scape | green |
| Scape height | 125 cm (49 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Fragrant | |
| Flower length | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Sports | |
| Progeny |
previous post