Hosta "Platinum Nugget" review
Mentioned in [THJ29/2:39].
Hosta "Platinum Nugget" information:
| Size Category | |
| Hosta height x width | 45x110 cm (18x43 in.) inches |
| Leaf length x width | 20x18 cm (8x7 in.) inches |
| Vein pairs | 17 |
| Leaf color | |
| Variegation | |
| Leaf type | a bit cupped |
| Petiole | a bit cupped |
| Scape | yellow |
| Scape height | 65 cm (26 in.) |
| Flower | near white |
| Fragrant | |
| Flower length | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Sports | |
| Progeny |
previous post