Hosta "Not So" review
A small cupped, upright gold, wide green margin. Another sport of Hosta 'Little Aurora', with a bright yellow center and a dark green margin, creates a bright spot in any garden. Very similar to Hosta 'Little Sunspot'-might be the same.
Hosta "Not So" information:
| Size Category | small |
| Hosta height x width | 36x60 cm (14x24 in.) inches |
| Leaf length x width | 11x9 cm (4x4 in.) inches |
| Vein pairs | 9-10 |
| Leaf color | |
| Variegation | medio |
| Leaf type | a bit corrugated |
| Petiole | a bit corrugated |
| Scape | |
| Scape height | 50 cm (20 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Fragrant | |
| Flower length | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Sports | |
| Progeny |
previous post