Hosta "Martin Van Buren" review
Graceful habit, pendulous flower under foliage, white back, seed from Hosta Sugita.
Hosta "Martin Van Buren" information:
| Size Category | |
| Hosta height x width | 24x93 cm (9x37 in.) inches |
| Leaf length x width | 24x12 cm (9x5 in.) inches |
| Vein pairs | 10 |
| Leaf color | |
| Variegation | |
| Leaf type | twisted, folded, wavy |
| Petiole | twisted, folded, wavy |
| Scape | |
| Scape height | 33 cm (13 in.) |
| Flower | pale lavender,tubular |
| Fragrant | |
| Flower length | |
| Flowering period | September |
| Fertile | no |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Sports | |
| Progeny |
previous post