Hosta "Lakeside Swan Pon" review
Large upright green has a ruffled white edge. Named because the leaf reminds me of a swan floating on water.
Hosta "Lakeside Swan Pon" information:
| Size Category | large |
| Hosta height x width | 60x110 cm (24x43 in.) inches |
| Leaf length x width | 38x20 cm (15x8 in.) inches |
| Vein pairs | 12 |
| Leaf color | |
| Variegation | edge |
| Leaf type | very shiny, a bit wavy, a bit corrugated, lance |
| Petiole | very shiny, a bit wavy, a bit corrugated, lance |
| Scape | green |
| Scape height | 80 cm (31 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Fragrant | |
| Flower length | 6 cm (2.4 in.) |
| Flowering period | June |
| Fertile | yes |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Sports | |
| Progeny |
previous post