Hosta "Lakeside Scamp" review
Aqua blue leaves less than the size of quarters are edged in a creamy yellow. Great substance, color, size and form make this vigorous little hosta a jewel.
Hosta "Lakeside Scamp" information:
| Size Category | small |
| Hosta height x width | 8x23 cm (3x9 in.) inches |
| Leaf length x width | 5x3 cm (2x1 in.) inches |
| Vein pairs | 6 |
| Leaf color | |
| Variegation | edge |
| Leaf type | |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 30 cm (12 in.) |
| Flower | pale lavender,tubular |
| Fragrant | |
| Flower length | 5 cm (2 in.) |
| Flowering period | |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Sports | 'Lakeside Scamp Streaked' sport/os |
| Progeny |
previous post