Hosta "Lakeside Dimpled Darling" review
This small hosta is bright green with a clear white border. The unique characteristic is the many dimples displayed in each leaf. Truly a plant of distinction.
Hosta "Lakeside Dimpled Darling" information:
| Size Category | small |
| Hosta height x width | 10x30 cm (4x12 in.) inches |
| Leaf length x width | 8x5 cm (3x2 in.) inches |
| Vein pairs | 5 |
| Leaf color | |
| Variegation | edge |
| Leaf type | dimpled |
| Petiole | dimpled |
| Scape | |
| Scape height | 23 cm (9 in.) |
| Flower | near white,tubular |
| Fragrant | |
| Flower length | 5 cm (2 in.) |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Sports | |
| Progeny |
previous post