Hosta "Franc's Mor Blue" information:
| Size Category | |
| Hosta height x width | 38x76 cm (15x30 in.) inches |
| Leaf length x width | 24x17 cm (9x7 in.) inches |
| Vein pairs | 14 |
| Leaf color | |
| Variegation | |
| Leaf type | cupped |
| Petiole | cupped |
| Scape | |
| Scape height | 45 cm (18 in.) |
| Flower | pale lavender,bell |
| Fragrant | |
| Flower length | 5 cm (2 in.) |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | yes |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Sports | |
| Progeny |
previous post