Hosta "Foxfire X-Philes" review
'Great Expectation' sport similar to 'Dreamweaver'. Differs from its mother plant by its wider, blue-green margin. Leaf blade broadly ovate, heavily corrugated, wavy, and thick-sbstanced.
Hosta "Foxfire X-Philes" information:
| Size Category | medium |
| Hosta height x width | 40x80 cm (16x31 in.) inches |
| Leaf length x width | 20x19 cm (8x7 in.) inches |
| Vein pairs | 14 |
| Leaf color | |
| Variegation | medio |
| Leaf type | thick, very corrugated, wavy |
| Petiole | thick, very corrugated, wavy |
| Scape | |
| Scape height | 50 cm (20 in.) |
| Flower | near white |
| Fragrant | |
| Flower length | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Sports | |
| Progeny |
previous post