Hosta "Flemish Angel" review
This sport of Hosta 'Confused Angel' is different from other variegated 'Blue Angel' sports. Large blue-green leaves have a pale yellow border in spring that turns white later in the season. 'Flemish Angel' can take a lot of morning sun without burning. Topped with white flowers.
Hosta "Flemish Angel" information:
| Size Category | very large |
| Hosta height x width | 42x100 cm (17x39 in.) inches |
| Leaf length x width | 28x18 cm (11x7 in.) inches |
| Vein pairs | 9 |
| Leaf color | |
| Variegation | edge |
| Leaf type | |
| Petiole | |
| Scape | blue-green |
| Scape height | 85 cm (33 in.) |
| Flower | pale lavender,bell |
| Fragrant | |
| Flower length | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Sports | |
| Progeny |
previous post