Hosta "Flagship" information:
| Size Category | |
| Hosta height x width | 38x75 cm (15x30 in.) inches |
| Leaf length x width | 20x18 cm (8x7 in.) inches |
| Vein pairs | 17 |
| Leaf color | |
| Variegation | |
| Leaf type | very cupped, very corrugated, nround, cordate base |
| Petiole | very cupped, very corrugated, nround, cordate base |
| Scape | blue-green |
| Scape height | 60 cm (24 in.) |
| Flower | white,tubular |
| Fragrant | |
| Flower length | 4 cm (1.6 in.) |
| Flowering period | July |
| Fertile | |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Sports | |
| Progeny |
previous post