Hosta "Extreme" review
Truly unique, it has a leaf pattern similar to Hosta 'Striptease'. With the blue background it looks like a reflection on the bottom of a pool. Slow grower. Unique sport of Hosta 'Hadspen Blue' from Jan van den Top that is marked very similar to 'Striptease'. Thick blue leaves have a greenish-blue center surrounded by a striking white line. Lavender flowers.
Hosta "Extreme" information:
| Size Category | small - medium |
| Hosta height x width | 20x33 cm (8x13 in.) inches |
| Leaf length x width | 12x7 cm (5x3 in.) inches |
| Vein pairs | 8 |
| Leaf color | |
| Variegation | medio |
| Leaf type | |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 24 cm (9 in.) |
| Flower | near white,tubular |
| Fragrant | |
| Flower length | 3 cm (1.2 in.) |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | |
| Pod | blue-green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Sports | |
| Progeny |
previous post