Hosta "Eminence Grise" review
Unique gray color.
Hosta "Eminence Grise" information:
| Size Category | |
| Hosta height x width | 45x100 cm (18x39 in.) inches |
| Leaf length x width | 23x18 cm (9x7 in.) inches |
| Vein pairs | 8 |
| Leaf color | |
| Variegation | |
| Leaf type | a bit wavy |
| Petiole | a bit wavy |
| Scape | grayish green |
| Scape height | 90 cm (35 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Fragrant | |
| Flower length | 3.5 cm (1.4 in.) |
| Flowering period | July - August - September |
| Fertile | yes |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Sports | |
| Progeny |
previous post