Hosta "Emerald Isle" review
Hybrid from the early 1970s. Pure white flower. A Hosta lancifolia seedling similar to 'Louisa', but slightly larger.
Hosta "Emerald Isle" information:
| Size Category | |
| Hosta height x width | 17x33 cm (7x13 in.) inches |
| Leaf length x width | 10x4 cm (4x1 in.) inches |
| Vein pairs | 4 |
| Leaf color | |
| Variegation | edge |
| Leaf type | lanceolate |
| Petiole | lanceolate |
| Scape | light green |
| Scape height | 40 cm (16 in.) |
| Flower | white,tubular |
| Fragrant | |
| Flower length | |
| Flowering period | August |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Sports | |
| Progeny |
previous post