Hosta "Dusty Moon" review
HVX?
Hosta "Dusty Moon" information:
| Size Category | |
| Hosta height x width | 30x60 cm (12x24 in.) inches |
| Leaf length x width | 20x15 cm (8x6 in.) inches |
| Vein pairs | 8 |
| Leaf color | |
| Variegation | |
| Leaf type | a bit shiny, corrugated, flat |
| Petiole | a bit shiny, corrugated, flat |
| Scape | green |
| Scape height | 60 cm (24 in.) |
| Flower | near white |
| Fragrant | |
| Flower length | 3.5 cm (1.4 in.) |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Sports | |
| Progeny |
previous post