Hosta "Cosmic Warrior" information:
| Size Category | |
| Hosta height x width | 40x80 cm (16x31 in.) inches |
| Leaf length x width | 24x15 cm (9x6 in.) inches |
| Vein pairs | 11-13 |
| Leaf color | |
| Variegation | streaked, unstable |
| Leaf type | corrugated |
| Petiole | corrugated |
| Scape | green |
| Scape height | 80 cm (31 in.) |
| Flower | pale lavender,striped |
| Fragrant | |
| Flower length | 4 cm (1.6 in.) |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | yes |
| Pod | streaked |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Sports | |
| Progeny |
previous post