Hosta "Clambake" information:
| Size Category | |
| Hosta height x width | 60x90 cm (24x35 in.) inches |
| Leaf length x width | 25x15 cm (10x6 in.) inches |
| Vein pairs | 10-12 |
| Leaf color | |
| Variegation | |
| Leaf type | rippled margin, folded, ovate |
| Petiole | rippled margin, folded, ovate |
| Scape | green |
| Scape height | 45 cm (18 in.) |
| Flower | pale lavender,bell |
| Fragrant | |
| Flower length | |
| Flowering period | |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Sports | |
| Progeny |
previous post