Hosta "Charlotte's Web" review
Small. Streaked sport of Hosta 'Chi-Town Classic'. A small streaked breeder. A small streaked hosta with gently cupped, green leaves streaked with creamy-white.
Hosta "Charlotte's Web" information:
| Size Category | small |
| Hosta height x width | 25x60 cm (10x24 in.) inches |
| Leaf length x width | 10x5 cm (4x2 in.) inches |
| Vein pairs | |
| Leaf color | |
| Variegation | streaked |
| Leaf type | |
| Petiole | |
| Scape | |
| Scape height | 45 cm (18 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Fragrant | |
| Flower length | |
| Flowering period | July |
| Fertile | yes/breeder |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Sports | |
| Progeny |
previous post