Hosta "Champagne for All" review
Thicker leaf and broader leaf margin than parent.
Hosta "Champagne for All" information:
| Size Category | |
| Hosta height x width | 30x45 cm (12x18 in.) inches |
| Leaf length x width | 20x13 cm (8x5 in.) inches |
| Vein pairs | 7-8 |
| Leaf color | |
| Variegation | medio |
| Leaf type | a bit shiny, a bit wavy |
| Petiole | a bit shiny, a bit wavy |
| Scape | creamy white |
| Scape height | 40 cm (16 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Fragrant | |
| Flower length | 3.5 cm (1.4 in.) |
| Flowering period | July - August |
| Fertile | yes |
| Pod | creamy white |
| Ploidy | 4-4-4 suggested |
| Patents | |
| Sports | |
| Progeny |
previous post