Hosta "Blue Ribbon for David Lewis" information:
| Size Category | |
| Hosta height x width | 70x140 cm (28x55 in.) inches |
| Leaf length x width | 28x24 cm (11x9 in.) inches |
| Vein pairs | 16-17 |
| Leaf color | |
| Variegation | |
| Leaf type | a bit rippeld, |
| Petiole | a bit rippeld, |
| Scape | |
| Scape height |
| Flower | |
| Fragrant | |
| Flower length | 6 cm (2.4 in.) |
| Flowering period | June |
| Fertile | yes |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Sports | |
| Progeny |
previous post