Hosta "Blue Magoo" information:
| Size Category | |
| Hosta height x width | 60x90 cm (24x35 in.) inches |
| Leaf length x width | 22x16 cm (9x6 in.) inches |
| Vein pairs | 10 |
| Leaf color | |
| Variegation | streaked, unstable |
| Leaf type | a bit rippled, corrugated, a bit twisted, a bit wavy |
| Petiole | a bit rippled, corrugated, a bit twisted, a bit wavy |
| Scape | streaked |
| Scape height | 60 cm (24 in.) |
| Flower | pale lavender,striped |
| Fragrant | |
| Flower length | 5 cm (2 in.) |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Sports | |
| Progeny |
previous post