Hosta "Birchwood Gem" review
Selected, small clone of Hosta nakaiana; ridged scapes and purple tinted flowers. Small green leaves, cordate. Many purple flowers. Very similar to Hosta nakaiana.
Hosta "Birchwood Gem" information:
| Size Category | small |
| Hosta height x width | 14x32 cm (6x13 in.) inches |
| Leaf length x width | 6x3 cm (2x1 in.) inches |
| Vein pairs | 5 |
| Leaf color | |
| Variegation | |
| Leaf type | cordate |
| Petiole | cordate |
| Scape | |
| Scape height | 35 cm (14 in.) |
| Flower | white, purple markings |
| Fragrant | |
| Flower length | |
| Flowering period | July |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Sports | |
| Progeny |
previous post