Hosta "Benedict Arnold" review
Medium blue-green with 1" white margin.
Hosta "Benedict Arnold" information:
| Size Category | medium |
| Hosta height x width | 30x65 cm (12x26 in.) inches |
| Leaf length x width | 22x18 cm (9x7 in.) inches |
| Vein pairs | 11-13 |
| Leaf color | |
| Variegation | edge |
| Leaf type | corrugated, bovate cordate base |
| Petiole | corrugated, bovate cordate base |
| Scape | |
| Scape height | 50 cm (20 in.) |
| Flower | near white,tubular |
| Fragrant | |
| Flower length | 4 cm (1.6 in.) |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Sports | |
| Progeny |
previous post