Hosta "Andrew Jackson" review
Upright blue green. White lines overlay the veins.
Hosta "Andrew Jackson" information:
| Size Category | medium |
| Hosta height x width | 76x135 cm (30x53 in.) inches |
| Leaf length x width | 32x23 cm (13x9 in.) inches |
| Vein pairs | 17 |
| Leaf color | |
| Variegation | |
| Leaf type | thick, very folded, corrugated |
| Petiole | thick, very folded, corrugated |
| Scape | |
| Scape height | 85 cm (33 in.) |
| Flower | near white |
| Fragrant | |
| Flower length | |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | yes |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Sports | |
| Progeny |
previous post