Hosta "Am I Blue" review
Intensely blue-green with a flat margin. Distinctive. Slightly shiny on top, dull underneath; rugose.
Hosta "Am I Blue" information:
| Size Category | xtra large |
| Hosta height x width | 65x135 cm (26x53 in.) inches |
| Leaf length x width | 36x30 cm (14x12 in.) inches |
| Vein pairs | 18-19 |
| Leaf color | |
| Variegation | |
| Leaf type | thick, corrugated, a bit shiny, nround |
| Petiole | thick, corrugated, a bit shiny, nround |
| Scape | |
| Scape height | 65 cm (26 in.) |
| Flower | pale lavender,bell,clustered |
| Fragrant | |
| Flower length | 1.5 cm (0.6 in.) |
| Flowering period | June - July |
| Fertile | |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Sports | |
| Progeny |
previous post