Hosta "Abiqua Ground Cover" review
A very vigorous stoloniferous small hosta, blue gray foliage. Gray-green; some undulation.
Hosta "Abiqua Ground Cover" information:
| Size Category | mini - small |
| Hosta height x width | 23x30 cm (9x12 in.) inches |
| Leaf length x width | 7x6 cm (3x2 in.) inches |
| Vein pairs | 6 |
| Leaf color | |
| Variegation | |
| Leaf type | a bit wavy |
| Petiole | a bit wavy |
| Scape | |
| Scape height | 60 cm (24 in.) |
| Flower | lavender,bell |
| Fragrant | |
| Flower length | |
| Flowering period | July |
| Fertile | yes |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Sports | |
| Progeny |
previous post