Hosta "Abiqua Elephant Ears" review
One of the largest hosta cultivars in existence. Very large leaf. Blue-green. Blue-green with large "sculptured" leaves resembling elephant ears Gigantic blue-green, fluted, tailored leaves.
Hosta "Abiqua Elephant Ears" information:
| Size Category | |
| Hosta height x width | 75x150 cm (30x59 in.) inches |
| Leaf length x width | 43x30 cm (17x12 in.) inches |
| Vein pairs | 13-14 |
| Leaf color | |
| Variegation | |
| Leaf type | |
| Petiole | |
| Scape | glaucous |
| Scape height | 100 cm (39 in.) |
| Flower | pale lavender,tube |
| Fragrant | |
| Flower length | |
| Flowering period | July |
| Fertile | yes |
| Pod | |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Sports | 'Betty's Glory' sport/yg |
| Progeny |
-

10 LIVE Colocasia Esculenta Elephant Ear Taro Gabi Kalo Eddo Bulbs READY to GROW
$19.00 Add to cart -

20 Live Colocasia Esculenta Elephant Ear Taro Gabi Kalo Eddo Bulbs #TSMN
$19.90 Add to cart -

3 Live colocasia esculenta Elephant Ear Taro gabi kalo eddo Bulbs Fast Growing
$9.88 Add to cart -

3 Live colocasia esculenta Elephant Ear Taro gabi kalo eddo Bulbs Fast Growing, Pack of 3
$16.20 Add to cart -

4 LIVE Colocasia Esculenta Elephant Ear Taro Gabi Kalo Eddo Bulbs READY to GROW
$12.31 Add to cart -

5 Live Colocasia Esculenta Elephant Ear Taro Gabi Kalo Eddo Bulbs #TSMN
$15.48 Add to cart -

6 Live Colocasia Esculenta Elephant Ear Taro Gabi Kalo Eddo Bulbs #TSMN
$17.84 Add to cart -

American Plant Exchange Multi Bulb Ponytail Palm Elephant Foot Trunk Live Plant, 2 Pack 4″ Pots, Indoor/Outdoor Air Purifier
Read more -

Cornucopia Brands Elephant & Dinosaur Watering Cans (Combo Set of 2); Kids’ Novelty Animal Watering Cans in Green & Gray
Read more -

GARDENWISE Marina Mist: Organic Aroid Plant Food & Foliar Kelp Spray – Nourish & Enhance Peace Lily, ZZ Plant, Elephant Ear, Monstera, Aglaonema, Philodendron, Pothos, Colocasias – Easy to Use (8 oz)
$11.95 Add to cart -

READY TO GROW 10 Colocasia Esculenta Elephant Ear Taro Gabi Kalo Eddo Bulbs
$12.20 Add to cart -

Union 63182 Elephant Watering Can, 2 Quarts, 0.5 Gallons, Gray, Novelty Indoor Watering Can
$13.25 Add to cart
previous post
1 comment
I’m looking for different hosta seeds to plant. Do you have a list?