Hosta "Golden Bouquet" information:
| Size Category | medium |
| Hosta height x width | 55x120 cm (22x47 in.) inches |
| Leaf length x width | 22x14 cm (9x6 in.) inches |
| Vein pairs | 9-11 |
| Leaf color | |
| Variegation | viridescent |
| Leaf type | |
| Petiole | |
| Scape | green |
| Scape height | 125 cm (49 in.) |
| Flower | pale lavender |
| Fragrant | fragrant |
| Flower length | |
| Flowering period | August |
| Fertile | yes |
| Pod | green |
| Ploidy | |
| Patents | |
| Sports | |
| Progeny |
previous post